توهین به مراجع
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٤  کلمات کلیدی: توهین به مراجع ، مکارم شیرازی ، کارگردان ، دانلود نوحه
توهین به مراجع
شهریور ۲۳م, ۱۳۸۷

توهین به مراجع

یکی از علت های درهم پیچیدگی اوضاع ما درکشور ، همین دخالت های بی حدومرز مراجع و امام جمعه ها و روحانیانی است که درامور حکومتی دخالت می کنند و هرگز نیز مسئولیت عواقب ناشی از دخالت های مکررخود را نمی پذیرند!

تاریخ: ۱۳ شهریور ۱۳۸۷

محمد نوری زاد از نویسندگان و کارگردانان کشور که ادعای فعالیت های ارزشی دارد در مطلبی نسبت به مراجع تقلید و علما نظرات وقیحانه ای منتشر کرد.

به گزارش «فردا»، این نویسنده ارزشی نما که ساخته های هنری اش ! با بی توجهی مخاطبان روبرو بوده است در مطلبی در خصوص لزوم عدم دخالت در برکناری رحیم مشایی نوشت: مراجع ما را همان به که درمحدوده احکام شرعی به ایراد نقطه نظرات خود بپردازند و از ورود به عرصه هایی که تبحرش را ندارند پرهیز کنند .

وی در نوشته خود درباره مشایی می نویسد: به دلیل این که معمولا هرمدیر وهر دولت ، آدم های لایق خود را به همکاری دعوت می کند ، ونه ضروتا کسانی را که باید لایق مردم باشند . پس حتما مشایی لایق دولت فعلی ست . و البته دراین میان ، به کسانی نیز برمی خوریم که الحق مناسب حال و خواسته مردم اند . درباره آقای مشایی اصلا به لیاقت او که بایستی درحد و اندازه مردم باشد یا نباشد کاری نداریم . منتها همگی می دانیم که داستان ماندن یا رفتن مشایی ، (۱) به دولت مربوط است و به تداوم همان لیاقت معهود او .

کارگردان ارزشی نمای کشور می افزاید: برهمگان واضح و مبرهن است که ماندن یا رفتن مشایی مطلقا دراندازه ای نیست که به یک مرجع تقلید ( باهمه احترامی که برایشان قائلیم ) ارتباط قانونی داشته باشد . مگراین که برای آنان ، جایگاهی فراتراز قانون قائل شویم . 

نوری زاد در ادامه می نویسد: وقتی رهبری صاحب سخن و شجاع که پیش از ظهور هر خطری ، زنگها را به صدا درمی آورد، اداره جامعه ما را هم بلحاظ شرعی وهم قانونی به عهده دارد ، هرگز دراندازه احدالناسی حتی یک مرجع نیست که بخواهد برای یک امرحکومتی خط ونشان تعیین کند . یکی از علت های درهم پیچیدگی اوضاع ما درکشور ، همین دخالت های بی حدومرز مراجع و امام جمعه ها و روحانیانی است که درامور حکومتی دخالت می کنند و هرگز نیز مسئولیت عواقب ناشی از دخالت های مکررخود را نمی پذیرند!

وی در ادامه می افزاید: دراین سالها همه ما به تبحرهای بی مانندی دست یافته ایم که یکی از آنها ” تبحر ایجاد بحران” است . یعنی استادشده ایم در مسئله کردن موضوعاتی که از فرط کوچکی ، لایق بحرانی شدن نیستند.

متاسفانه به نظر می رسد عدم برخورد قاطع و فوری مسئولین با رحیم مشایی زبان گستاخان را باز کرده است.

 

به گزارش خبرنگار «فردا»، این اظهارات با استقبال کوتوله ای سیاسی همچون حسین درخشان مواجه شده است. وی در وبلاگ خود نوشته است: بابا آفرین به نوری‌زاد و شجاعتش در دفاع از چیزی که به حق می‌داند. و آفرین که وبلاگ می‌نویسد.

 

گفتنی است این نوع اظهارنظر درباره مراجع دارای سابقه می باشد تا جایی که یکی دیگر از کارگردانان کشور در خصوص مخالفت علما با حضور زنان در ورزشگاهها گفته بود: «”اینها مال من بسیجی حزب اللهی با سابقه و مال مسجدروها و آیت‌الله ها و سردار سپاه ها و امثالهم است نه مال افرادی که در کوچه و خیابان داعیه اسلام دارند. این بحث مال ماهاست و می دانیم که شمشیر امام زمان چقدر گردن علما را می زند.”»

وی در ادامه اینگونه اظهار داشته بود: «”برای این که به زمان ظهور برسیم، قطعا باید یک تصفیه بشود و خوب می‌دانید که بخشی از این تصفیه در ایام انتخابات شکل گرفت و انقلاب درست در حال پیش رفتن است و در این مسیر نقاب ها برداشته می شود.”»

 تاریخ : ۱۹/۰۶/۱۳۸۷ 

 

نماینده مردم تهران در نطق پیش از دستور:

تذکر به علمای دین با بدترین شیوه صورت گرفته است
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: نماینده مردم تهران گفت: تذکر به علمای دین با بدترین شیوه صورت گرفته است و اینگونه قلم فرسایی شایسته یک عنصر فرهنگی نیست.
 

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، حمید رسایی نماینده مردم تهران در نطق پیش از دستور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فردی به بهانه ای در پایگاه اینترنتی خود تذکر به علمای دین را با بدترین شیوه و ادبیات مطرح کرده است، اظهار داشت: اینگونه قلم فرسایی شایسته یک عنصر فرهنگی نیست.
وی گفت: اینگونه اظهار فضل نسبت به علمای دینی درخصوص دخالت نکردن به امور حکومتی درست نیست.
نماینده مردم تهران با بیان اینکه این فرد حتی در یادداشت های خود به امور مربوط به علما دخالت کرده است، افزود: علما دارای استقلال هستند و همه این مساله را می دانند و این یکی از امتیازات علما باید محسوب شود.
رسایی با اشاره به اینکه روحانیون انقلابی باید نسبت به اموری تذکر بدهند که با مواضع و جهت گیری های رهبری هماهنگ است، افزود: هدف علما از بیان اینگونه تذکرات جزء خیرخواهی چیز دیگری نیست.
وی خاطرنشان کرد: مراجع عظام انتظار ندارند که بلافاصله نسبت به تذکر واکنش سریع بپذیرند و در مواردی با ارایه توضیحات نسبت به مسایل قانع می شوند که انجام برخی امور نیاز به گذر زمان است.
رسایی با بیان اینکه بنابراین کسی حق جسارت بر ابزار تذکرات به علما را ندارد، عنوان کرد: واکنش توهینی فرد توهین کننده او را از جرگه اصولگرایی خارج می کند.
نماینده مردم تهران عنوان کرد: اطلاع یافتیم که برخی از دوستان قصد واکنش عمومی داشتند که آیت الله مکارم نیز اطلاع یافتند و اعلام کردند که مایل نیستند مساله شکل عمومی پیدا کند.
وی اعلام کرد: برخی نشریات اصلاح طلب نسبت به این موضوع عکس العمل نشان داده و تیتر آغاز اهانت به مراجع در دولت نهم را برای نشریات خود برگزیدند.
وی اظهار داشت: چرا آن زمان که در دولت اصلاحات مقلدان را میمون خواندند و توهین به مراجع تقلید کردند، هیچ کدام از این جریان ها از خود عکس العمل نشان نداد که حالا داعیه دار دفاع از حوزه و مراجع تقلید شده اند.

 

تاریخ: ۲۰ شهریور ۱۳۸۷

آیت‌الله مکارم شیرازی در واکنش نسبت به برخی انتقادها و موضع‌گیری‌ها علیه مراجع تقلید گفت: کسانی‌که به دنبال ‌خانه نشین کردن مراجع هستند، این آرزو را به گور خواهند برد.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در جمع روزه‌داران حرم حضرت معصومه(س) در واکنش نسبت به برخی انتقادها و موضع‌گیری‌ها علیه مراجع تقلید گفت: کسانی‌که به دنبال خانه‌نشین کردن مراجع شیعیان هستند، این آرزو را به گور خواهند برد.
وی وجود عالمان دینی و مراجع تقلید را برای جامعه اسلامی نعمت الهی دانست و افزود: مراجع تقلید و عالمان دینی مدافعان اسلام، نظام و مردم هستند و به همین دلیل عده‌ای به دنبال خانه‌نشین کردن آنان هستند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: بسیاری از جوانان این کشور، خون خود را به نظام و انقلاب هدیه کرد‌ه‌اند، مراجع تقلید هرگز در برابر این خون‌ها و دفاع از حقوق مردم و اسلام سکوت نخواهند کرد.

وی با بیان این که برخی تقلید را کورکورانه می‌دانند، اظهار داشت: برخی گمان می‌کنند که تقلید به معنای عمل کورکورانه است در حالی که تقلید از مراجع به معنای رجوع به کارشناس، متخصص در دین و رجوع به فرد آگاه است، مثل این که فرد بیماری برای درمان خود به پزشک مراجعه می‌کند و هرگز بیمار بدون تخصص پزشکی نمی‌تواند خود را درمان کند، مقلّد نیز بدون تقلید نمی‌تواند به احکام عمل کند.

مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم گفت: گروهی ادعا می‌کنند می‌توانند بدون تقلید به احکام الهی عمل کنند، اما؛ هرکسی که به این جایگاه و درجه اجتهاد رسیده است و می‌تواند از منابع قرآنی و روایی، به احکام عمل کند، تقلید بر او حرام است.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخشی از سخنان خود با اشاره به این که راستگویی و صداقت از امور مهم زندگی بشری است، تصریح کرد: امروز یکی از مشکلات جامعه دروغ‌گویی است که اگر مردم به دولت یا دولت به مردم دروغ گوید، شیرازه کشور متلاشی خواهد شد.

به گزارش ایلنا، وی نقش زبان را در حفظ ایمان بسیار مهم دانست و افزود: باید کانون خانواده با صدق و راستگویی استوار شود؛ زیرا زمانی که زبان انسان به درست سخن گوید، ایمانش مستحکم می‌شود.

این مرجع تقلید ادامه داد: اصلاح زبان مقدمه اصلاح دل و ایمان است؛ زیرا بسیاری از گنا‌هان به سبب زبان صورت می‌گیرد.
وی تأکید کرد: زبان هم آتش‌آور کانون خانواده و هم خاموش کننده آتش است، اگر به درستی هدایت شود، بسیاری از مشکلات از بین خواهد رفت.

 

تاریخ: ۲۲ شهریور ۱۳۸۷

تابناک:

نوری زاد در اقدامی سوال برانگیز، مصاحبه ای خیالی(!؟) با آیت الله مکارم شیرازی ترتیب داده و در آن برای مبرا کردن خود از هرگونه توهین به ساحت روحانیت و مرجعیت، از قول این مرجع تقلید خود را بی‌گناه و منتقدان سخنان خود را نیز بی‌ظرفیت اعلام کرده است!

محمد نوری زاد، کارگردان سینما و تلویزیون که اخیرا به خاطر توهین به مراجع مورد انتقاد و شکایت برخی نهادهای حقیقی و حقوقی قرار گرفته در تازه ترین اقدام خود مصاحبه ای خیالی(!؟) با آیت الله مکارم شیرازی ترتیب داده و قبل از انعکاس آن در وبلاگش قسم یاد کرده با درج این مصاحبه مجازی قصد توهین به مرجعیت را ندارد.(!)

به گزارش برنا، ساختار این مصاحبه خیالی به گونه ای تنظیم شده که این تلقی را در خواننده مطلب بوجود می آورد که حتی خود مراجع انتقادی نسبت به وی و مطالب عنوان شده از سوی او ندارند و این در حالی است که آیت‌الله مکارم شیرازی در سخنانی حضور مراجع تقلید در جامعه را یک نعمت الهی دانسته و گفته است: کسانی‌که به دنبال خانه نشین کردن مراجع هستند، این آرزو را به گور خواهند برد.

در این مصاحبه غیر واقعی آیت الله مکارم خطاب به نوری زاد می گوید: من شخصا درباره نوشته های شما، نکته ای که بشود از آن توهین و کوچک شمردن جایگاه مرجعیت برداشت کرد، ندیدم فقط مختصری اگر اراده قلم را مهارمی کردید، شاید این هیاهو به پا نمی شد.

در ادامه این مصاحبه نوری زاد خطاب به آیت الله مکارم می گوید چرا اطرافیان شما اینهمه الفاظ نامربوط به کار بردند و یک دوستدار نظام را آلت دست بیگانه خطاب کردند که آیت الله مکارم در پاسخ می گوید: این ناشی از ظرفیت برخی افراد است.

ادامه این مصاحبه خیالی به طرز مضحکی با سئوالات جهت دار و پاسخهای ساختگی و آبکی نوری زاد همراه می شود بطوریکه نوری‌زاد مواردی را در باره مطالبش مطرح و سپس آیت الله مکارم از وی دلجوئی می کند!

این گزارش حاکی است، نوری زاد در طی این مصاحبه خیالی تمام عقاید خود در باره مرجعیت را در قالب سئوالات توهین آمیز مطرح می کند که از آن‌جمله با اشاره به تعداد بی شمار مراجع در کشور می گوید: آیا دلپذیر و مطلوب است که در باره یک مساله تعداد بی شماری مرجع اظهار نظر کنند؟ آیا این امر آشفتگی و اضطراب در جامعه ایجاد نمی کند؟

نکته جالب کامنت هائی است که خوانندگان مطلب آخر وبلاگ نوری‌زاد، برای او گذاشته و اکثریت قریب به اتفاق آنها از مصاحبه خیالی ابراز نارضایتی کردند.

به گزارش تابناک، در قسمتی از این مصاحبه موهن آمده است:
“نوری زاد: حالا فرض کنید همین فردا ، مردمان جهان به قم هجوم بیاورند و بگویند : آقایان مراجع ، ما را که از بی دینی به تنگ آمده ایم با اسلام خودتان آشنا کنید و امور دنیا و آخرت مارا سامان بدهید . واقعا به تکرار همان “شهادتین” بسنده می کنیم و اسما مسلمانشان می کنیم ؟ یا نه ، بعد از شهادتین ، به اقتصادشان ، به فرهنگشان ، به اموراجتماعی اشان ، به روابط فیمابینشان ، به نظامات تربیتی و دانشگاهی شان هم می پردازیم ؟

آیت الله مکارم: درعین حال که ما برای مردم جهان سخن فراوانی داریم ، اما قبول دارم که اصلا مهیای این نیستیم که ساختار نظامات فکری و اجتماعی  مردمان جهان ، چه آمریکایی ، چه اروپایی ، وچه آسیایی و آفریقایی را  در اختیار بگیریم و اطمینان داشته باشیم می توانیم آنان را به سرمنزل مقصود برسانیم . البته شاید الان ادعایی هم در این زمینه نداشته باشیم .”

شرع بازیچه دست چند